ساخت کلاه هوشمند دوچرخه سواری

دوچرخه سواری که می خواهد بر عملکردش نظارت کند و آن را بهبود بدهد باید به ضربان قلبش توجه داشته باشد،زیرا آن عاملی است که به عنوان شاخصی برای تناسب عملکرد فردی محسوب می شود. بندک های که بر روی قفسه سینه نصب می شوند، اغلب سوزش آورند و این سوزش باعث ایحاد زخم و گاه باعث حرکت آن و قطع ارتباط می گردد. LifeBEAM بسیار هوشمندانه طراحی شده است. نخستین کلاه دوچرخه سواری هوشمند دارای سنسورهایی برای محاسبه تعداد ضربان قلب است که در زمان مناسب، به طور صحیح و بدون زحمت اندازه گیری ضربان قلب را بدون استفاده از بندک های قفسه سینه انجام می دهد. سیستم هوشمند این کلاه دارای لیزری است که با فناوری حس گر LifeBEAM و سنسور روانی و واحد فرآیندی یکپارچه شده است. فناوری حس گر برای انجام فعالیت های زیاد در محیط گسترده و قابل مقایسه با بهترین بندک های ECG موجود در بازار برای نمایش صحیح اطلاعات می باشد. فناوری پدیدار شده بویسله این کلاه هوشمند به طور همزمان می تواند بر روی موبایل، ساعت های ورزشی یا کامپیوتر های دوچرخه سواری و از طریق ANT یا بلوتوث نمایش داده شود. شما می توانید موارد مورد علاقه تان را بروی این وسایل نمایش دهید یا اپلیکیشن آن را بر روی اسمارت فون تان برای انجام وظایف بیشتر همچون متوسط سرعت،فاصله ،شتاب حرکت، GPS ، کالری مصرفی و سایر موارد نصب نمایید

 سه شنبه 24 ارديبهشت 1392برچسب:, | 15:58 | nikta |

 

ردیابی مورچه ها در داخل کلونی بوسیله بارکدها

استفاده از فناوری های پیشرفته و پژوهش های هدفمند نشان می دهد که تغییر شغل مورچه ها در هر کلونی متناسب با افزایش سن شان است!

در میان موجوداتی که دارای مغز بسیار کوچکی هستند، مورچه ها جوامعی کاملا پیچیده را ساخته اند. اینکه چگونه نظم یک کلنی با وجود صدها و یا هزاران مورچه حفظ می شود مساله ای است که کمتر به آن پرداخته شده است، اما با استفاده از روش های جدید پژوهشی و با به کارگیری تکنولوژی های سطح بالا در این مورد، نتایج قابل توجهی در مورد کلونی ها به دست آمده است.

در این راستا گروهی مجرب از دانشمندان سوئیسی بارکد های چسبی را به صدها مورچه متصل کرده اند و این مورچه ها در شش کلونی آزمایشگاهی زندگی می کنند و از لحاظ زمانی بیش از یک ماه است که تمامی حرکات آنها ثبت می شود. در این مورد فیلمی تهیه شده است که موقعیت و جهت حرکت هر مورچه را هر دو بار در ثانیه و به طور کامل نشان داده و تجزیه و تحلیل می کند.

این پژوهشگران معتقدند که عامل سن نقشی تاثیرگذار در تقسیم کار میان مورچه های کلونی دارد. در این پژوهش نتایج تحقیقات نشان می دهد که مورچه های جوان تر، بیشتر مشغول کارهای دشوارتر و مورچه های مسن تر بیشتر به مراقبت از مورچه های نابالغ می پردازند. در نهایت استفاده از این فناوری پیشرفته می تواند برای شناخت و ردیابی نحوه زندگی اجتماعی مورچه ها، اطلاعاتی کلیدی و مهم را ارائه کند.

 

 سه شنبه 24 ارديبهشت 1392برچسب:, | 15:57 | nikta |آبیاری گلدان های آپارتمانی

مجموعه: گیاهان،حیوانات و آکواریوم

 

گلدان های آپارتمانی,گل و گلدان

 

 

       

گیاهان آپارتمانی به طورمعمول در تابستان دو بار و در زمستان یک بار در هفته به آب نیاز دارند.

 

به گلدان وقتی آب دهید که خاک روی گلدان خشک شده باشد و مقدار آبی که هر بار به آن می دهید نباید زیاد باشد تا اضافی آن پایین بریزد. زیرا مواد غذایی موجود در خاک همراه آب اضافه از گلدان خارج می شود.

 

برای آب دادن به گل ها از آبپاش مخصوص که لوله درازی دارد استفاده کنید. علاوه بر این باید آبپاش دیگری هم که آب را به صورت پودر در می آورد به کار ببرید و به خصوص در تابستان که گل های ظریف طاقت بی آبی را ندارند به طور مرتب اسپری کنید و رطوبت لازم را برای آن ها فراهم آورید.

 

روی گل ها و گیاهانی که برگ های کرکدار دارند از اسپری استفاده نکنید زیرا روی آن ها لکه ایجاد می شود.

 

هیچ گاه در نور شدید و گرم آفتاب روی یک گل اسپری نکنید. زیرا ذرات آب عدسی های محدب کوچکی تشکیل می دهند که هر کدام نور و حرارت خورشید را در یک نقطه جمع می کنند و باعث سوختگی گلبرگ ها و گل ها می شوند.

 

با یک میله فلزی خاک گلدان را بررسی کنید. اگر با فرو بردن میله به خاک چیزی به آن نچسبید خاک گلدان خشک است و باید آبیاری شود.

 

هرگاه در روزهای گرم تابستان از آب دادن به گلدان غفلت کردید و برگ های گلدان پلاسیده و ساقه هایش خم شده بود فورا گلدان را در لگن ظرفشویی قرار دهید و آن قدر آب داخل آن بریزید که تمام گلدان داخل آب غوطه ور شود و حباب های هوا از آن خارج شود. وقتی آخرین حباب خارج شد گلدان را در سایه قرار دهید تا به تدریج حالت عادی خود را بازیابد .

 

به دلیل وجود کلر در آب لوله کشی بهتر است ظرف آب را ۲ تا ۳ ساعت در محیط خانه قرار دهید و سپس برای آبیاری گلدان استفاده کنید.

 

اگر می خواهید به مسافرت بروید و نگران بی آب ماندن گلدان هایتان هستید کف تشت بزرگ پلاستیکی یا وان حمام، حوله یا پارچه های پنبه ای پهن کنید و رویش آب بریزید تا آب پارچه ها را احاطه کند.

 

سپس تمام گلدان ها را روی آن بچینید و آب کافی بدهید. در غیاب شما آب به تدریج از سوراخ زیرگلدان ها جذب ریشه خواهد شد.

 

در زمستان گلدان ها احتیاج به بخار دارند بدین منظور دستگاه بخار را داخل گلخانه قرار دهید.

هر گاه تخم مرغ آبپز کردید آب آن را دور نریزید زیرا به دلیل دارا بودن املاح معدنی بهترین آب برای گلدان های شما است.

 

اگر همه آبی که به گلدان می ریزید به زیر گلدانی ریخته می شود و مانند این است که اصلا خاکی در گلدان وجود ندارد دلیل آن فاصله گرفتن خاک گلدان از بدنه است.

 

برای رفع این عیب یک میله فلزی را دور گلدان فرو ببرید و خاک را جا به جا کنید.

 

 سه شنبه 24 ارديبهشت 1392برچسب:, | 13:11 | nikta |

توليد طلا از باکتري

دانشمند ايراني دانشگاه دولتي ميشيگان موفق به استفاده از نوعي باکتري براي توليد طلاي جامد شد.

کاظم کاشفي باکتري اي کشف کرد که توانايي مقاومت در برابر مواد سمي دارد و مي‌تواند طلاي 24 قيراط توليد کند. محققان به تقليد فرايندي که به اعتقاد آنها در طبيعت روي مي‌دهد، اين باکتري را با ميزان زيادي کلريد طلا تغذيه کردند. در يک هفته اين باکتري اين ماده سمي را به تکه‌اي از طلا تبديل کرد.

اين استاديار ميکروبيولوژي و ژنتيک مولکولي دراين باره گفت: کيمياگري ميکروبي کاري است که ما انجام داديم يعني توليد طلاي ارزشمند از چيزي که هيچ ارزشي ندارد.شيوه‌اي ساده براي تشخيص سرطان

دانشمند ايراني مقيم امريكا بهرام جلالي، ميکروسکوپ اپتيکي جديدي ساخته است که مي‌تواند کارهاي دشواري مانند تشخيص و جداسازي سلول‌هاي نادر را از جمعيت زيادي از سلول‌هاي متنوع انجام دهد و تشخيص اوليه و نظارت بر سرطان را بسيار ساده‌تر کند.

بهرام جلالي رئيس بخش اپتيک – الکترونيک در دانشکده مهندسي برق دانشگاه کاليفرنيا در لس آنجلس است. اين فناوري جديد غربالگري خون ظرفيت کار را به 100 هزار سلول در هر ثانيه افزايش مي‌دهد که تقريباً 100 برابر بيشتر از ميزاني است که آناليزورهاي خوني کنوني انجام مي‌دهند.شناسايي افراد از طريق پا

پروفسور شهرام ايزدي با همکاري محققان اروپايي کف هوشمندي را براي خانه‌هاي هوشمند طراحي کرده‌اند.
 
در اين طرح پروفسور شهرام ايزدي دانشمند ايراني مرکز تحقيقات مايکروسافت در کمبريج انگليس و گروهي از دانشمندان آلماني يک سطح بسيار شفاف و حساس به فشار براي کف خانه ساخته‌اند که مي‌تواند به طور دقيقي رد و اثر افراد و مبلمان را در اتاق‌ها زير نظر داشته باشد.

اين فناوري کاربردهاي بسياري از جمله امنيت و اتوماسيون خانه‌ها و بازي‌هاي تعاملي دارد. علاوه بر امنيت خانه و محل کار، از اين فناوري مي‌توان در کمک به مراقبت از افراد مسن استفاده کرد مثلاً پرستار متوجه زمين خوردن فرد مسن مي‌شود.ساخت رايانه پوشيدني

استاديار ايراني مهندسي برق دانشگاه تگزاس در دالاس يک رايانه بي‌سيم پوشيدني ساخته است که به اندازه يک دکمه است.

طرح ابتکاري پروفسور روزبه جعفري به خاطر اندازه کوچکش قابل پوشيدن و قرار گرفتن روي لباس است و زمينه را براي بهبود نظارت بر وضع سلامت افراد مسن و ياري رساندن در تعيين تغييرات در دوز نياز به داروها فراهم مي‌آورد.
 


توليد قلب مصنوعي

علي خادم الحسيني - استاديار دانشکده پزشکي هاروارد موفق به توليد قطعات نوآورانه قلب شد که از فناوري نانو براي ارتقاي رسانايي مواد در تحريک شکل‌گيري بافت قلب مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

توليد اين قطعات فوق باريک قلب، علم پزشکي را يک گام به توليد بافت‌هاي مصنوعي با عملکرد بالا که براي درمان قلب آسيب ديده يا ساير اندام‌ها نزديک‌تر مي‌کند.

در اين پروژه محققان ايراني ديگري از جمله دکتر مهدي نيکخواه، مسعود خبيري و محمد عزيزي نيز حضور داشته‌اند.
 


درمان نابينايي‌هاي غيرمادرزادي

دانشمند ايراني و استاد دانشگاه علوم پزشکي دانشگاه آريزونا با اختراع جراحي ليزيک چشم، انقلابي در درمان ناهنجاري‌هاي چشم و اصلاح ديد بسياري از بيماران ايجاد کرد.

غلامعلي پيمان - دانشمند ايراني و از اعضاي تالار مشاهير چشم‌پزشکي جهان است.

مهمترين دليل شهرت وي، اختراع عمل جراحي ليزيک است که به کمک آن افراد داراي ضعف بينايي مي‌‌توانند بدون استفاده از عينک، ديد طبيعي خود را بازيابند. از وي بيش از 135 عنوان اختراع به ثبت رسيده است.

غلامعلي پيمان مخترع ايراني جراحي ليزيک چشم و عضو انجمن جراحي آب مرواريد و رفرکتيو سال 91 در مراسمي مدال ملي فناوري و نوآوري ايالات متحده را به عنوان عاليترين نشان براي يک مخترع دريافت کرد.
 


کشف ژن سرطان

گروهي از محققان بين‌المللي با حضور يک دانشمند ايراني به نام فرهاد راوندي و به سرپرستي بيمارستان تحقيقات کودکان سنت جود امريكا، با تعيين توالي ژنوم کودکان مبتلا به سرطان خون موفق به شناسايي ژني همجوشي شده‌اند که مسئول بروز 30 درصد زيرمجموعه نادر سرطان خون کودکان (لوسمي) است.

اين يافته‌ها مي‌تواند روند درمان لوسمي حاد مگاکاريوبلاستيک کودکان AMKL را متحول کند.
 


توليد پادتن ايدز از شير گاو

محققان استراليايي با همکاري بهناز حيدرچي يک محقق ايراني اقدام به توليد شيرگاوي کردند که سلول‌ها را از ابتلا به اچ‌اي وي (ايدز) حفاظت مي‌کند.

شير توليد شده توسط اين محققان دربرگيرنده پادتني است که مي‌تواند از تمام سلولهاي بدن عليه ويروس ايدز «ويروس نقص ايمني انساني» حفاظت کند.

گام بعدي اين دانشمندان توليد کرمي است که زنان بتوانند با استفاده از آن خود را در مقابل اين بيماري محافظت کنند.
 


انتقال دارو با چسب‌هاي پوستي

بابک ضيايي محقق ايراني دانشگاه پرودو فناوري جديدي براي انتقال دارو از طريق چسب‌هاي پوستي ارائه کرده است اين چسب جديد لايه‌اي از يک پليمر لاستيک مانند موسوم به پلي دي متيل سيلوکسان دارد که معمولاً در پمپ‌ها از آن استفاده مي‌شود.

چسب‌هاي انتقال گرما در حال حاضر براي آزادسازي کنترل شده داروها استفاده مي‌شود.

از اين چسب‌ها براي انتقال داروهايي بهره‌برداري مي‌شود که مولکول‌هاي‌ريزي دارند و پوست مي‌تواند به سادگي آنها را از طريق منافذ خود جذب کند.
 


بازسازي چهره ايرانيان باستان

پژوهشگر ايراني دانشگاه پورتموث انگليس چهره دو ايراني باستان را براساس جمجمه‌هاي آنها بازسازي کرد. دکتر «مازيار اشرفيان بناب» متخصص ژنتيک که در بازسازي چهره براساس جمجمه تخصص دارد مي‌گويد اين دو جمجمه از طرف موزه تاريخ پزشکي ايران به دست او رسيده است.

اين نخستين بار است که جمجمه‌هاي به دست آمده از منطقه ايران در آزمايشگاه بازسازي چهره دانشگاه پورتموث بازسازي مي‌شود.
 


جداسازي نفت از آب

شهريار خسروشاهي پژوهشگر دانشکده مهندسي برق و علوم رايانه دانشگاه فناوري ماساچوست MIT در طرحي موفق شد نانوذرات ضد آب را با نفت مخلوط ‌کند که سپس مي‌توان با استفاده از آهن ربا، نفت را از آب جدا کرد. (ایران)

ما ایرانیا ترکوندیم خودمون خبر نداریم

 سه شنبه 24 ارديبهشت 1392برچسب:, | 13:8 | nikta |

 

 

- خرگوشها و طوطی ها بدون نیاز به چرخاندن سر خود قادرند پشت سر خود را ببینند.

- کرگدنها قادرند سریعتر از انسانها بدوند.

- هیچ پنگوئنی در قطب شمال وجود ندارد.

- مادر و همسر گراهام بل مخترع تلفن هر دو ناشنوا بوده اند.

- کانادا یک واژه هندی به معنی «روستای بزرگ» میباشد.

- ۱۰ درصد وزن بدن انسان (بدون آب) را باکتریها تشکیل میدهند.

- ۱۱ درصد جمعیت جهان را چپ دستان تشکیل میدهند.

- از هر ۱۰ نفر، یک نفر در سراسر جهان در جزیره زندگی میکند.

- ۹۸ درصد وزن آب از اکسیژن تشکیل یافته است.

- یک اسب در طول یک سال ۷ برابر وزن بدن خود غذا مصرف میکند.

- رشد دندانهای سگ آبی هیچگاه متوقف نمیگردد.

قلب والها تنها ۹ بار در دقیقه میتپد.

- چیتا قادر است در حداکثر سرعت خود گامهایی به طول ۸ متر بر دارد.

- شمپانزه ها قادرند مقابل آینه چهره خود را تشخیص دهند اما میمونها نمیتوانند.

- عمر سنجاقکها تنها ۲۴ ساعت میباشد.

- مدت زمان گردش سیاره عطارد بدور خود دو برابر مدت زمان گردش آن بدور خورشید میباشد.

- روشنایی قرص کامل ماه ۹ برابر هلال ماه میباشد.

- یک خرس بالغ قادر است با سرعت یک اسب بدود.

- قلب یک جوجه تیغی در حالت عادی ۱۹۰ بار در دقیقه میزند که در دوران خواب زمستانی به ۲۰ بار در دقیقه کاهش می یابد.

- اسبها قادرند در حالت ایستاده بخوابند.

- کانگروها قادرند ۳ متر به سمت بالا و ۸ متر به سمت جلو بپرند.

- قلب میگو در سر آن واقع است.

- گونه ای از خرگوش قادر است ۱۲ ساعت پس از تولد جفت گیری کند.

- یک کوه آتشفشان قادر است ذرات ریز و گردوغبار را تا ارتفاع ۵۰ کیلوکتری به فضای اطراف پرتاب کند.

- دارکوب ها قادرند ۲۰ بار در ثانیه به تنه درخت ضربه بزنند.

- سالانه ۵۰۰ فیلم در امریکا و ۸۰۰ فیلم در هند ساخته میگردد.

- آدولف هیتلر گیاهخوار بوده است.

- تمامی پستانداران به استثنای انسان و میمون کور رنگ میباشند.

- عمر تمساح بیش از ۱۰۰ سال میباشد.

- تمام قوهای کشور انگلیس جزو دارایی های ملکه انگلیس میباشند.

- موریانه ها قادرند تا ۲ روز زیر آب زنده بمانند.

- مزه سیب، پیاز و سیب زمینی یکسان میباشد.و تنها بواسطه بوی آنهاست که طعم های متفاوتی می یابند.

- فیلها قادرند روزانه ۶۰ گالن آب و ۲۵۰ کیلو گرم یونجه مصرف کنند.

- جغدها قادر به حرکت دادن چشمان خود در کاسه چشم نمیباشند.

- ۸۰ درصد امواج مایکرو ویو تلفنهای همراه بوسیله سر جذب میگردد.

- قد فضانوردان هنگامی که در فضا هستند ۵ تا ۷ سانتی متر بلنتر میگردد.

- بلژیک تنها کشوری است که فیلمهای غیر اخلاقی را سانسور نمیکند.

- جلیغه ضد گلوله، برف پاک کن شیشه خودرو و پرینتر لیزری همگی اختراعات زنان میباشند.

- موز پر مصرف ترین میوه کشور امریکا میباشد.

- درتمام انسانهای کره زمین  ۹۹٫۹ % شباهت ژنتیکی وجود دارد.

- ۹۸٫۵ % از ژنهای انسان و شامپانزه یکسان میباشند.

- قلب انسان بطور متوسط ۱۰۰ هزار بار در سال میتپد.

- لئوناردو داوینچی مخترع قیچی میباشد.

- سطح شهر مکزیک سالانه ۲۵ سانتی متر نشست میکند.

- ۵۰ %جمعیت جهان هیچگاه در طول حیات خود از تلفن استفاده نکرده اند.

- در هر ۵ ثانیه یک کامپیوتر در سطح جهان به ویروس آلوده میگردد.

ظروف پلاستیکی ۵۰ هزار سال طول میکشد تا در طبیعت شروع به تجزیه شدن کنند.

- اغلب مارها دارای ۶ ردیف دندان میباشند.

- ۹۰% سم مارها از پروتئین تشکیل یافته است.

- هرگاه جمعیت کره زمین به ۱۰۰ نفر کاهش یابد، ۵۰ % پول جهان در دست ۶ نفر قرار خواهد گرفت.

- موشهای صحرایی سالانه ۱/۳ منابع و ذخایر غذایی جهان را نابود میسازند.

- ۲/۳ آدم رباییهای جهان در کلمبیا به وقوع می پیوندد.

- ۲/۳ اعدامهای جهان در کشور چین بوقوع می پیوندد.

- سرود اصلی کشور یونان متشکل از ۱۵۸ بیت میباشد.

- تمساح ها قادرند آرواره های خود را با نیروی ۱۳۰۰ کیلو گرم ببندند.

- یک گاو بطور متوسط سالانه ۲ هزار و ۳۰۰ گالن شیر تولید میکند.

- خورشید از لحاظ وزن از ۷۰% هیدروژن،۲۸% هلیوم،۱٫۵% کربن+نیتروژن+اکسیژن و ۰٫۵%  عناصر دیگر تشکیل شده است.

- سگهای شهری بطور متوسط ۳ سال بیشتر از سگهای روستایی عمر میکنند.

- در امریکا سالانه ۱۵ نفر بر اثر گاز گرفتگی توسط سگها جان خود را از دست میدهند.

- ۷۰% فقرای جهان را زنان تشکیل میدهند.

- نور خورشید ۸٫۵ دقیقه طول میکشد تا به زمین برسد.

- خودروسازی بزرگترین صنعت در جهان میباشد.

- در هر ۲ هفته یک زبان در جهان منقرض میگردد.

- ون گوگ در طول حیات خود تنها یکی از نقاشیهای خود را بفروش رساند.

- گربه های خانگی ۷۰% وقت خود را در خواب سپری میکنند.

- پلنگها قادرند تا ارتفاع ۵ متری به بالا بپرند.

- سم مارهای قهوه ای استرالیا تا حدی مهلک میباشد که ۰٫۰۰۲ گرم از سم این مارها میتواند یک انسان را بکشد.

- اختراع پیچ گوشتی پیش از پیچ صورت گرفت.

 پنج شنبه 12 ارديبهشت 1392برچسب:, | 12:25 | nikta |